Technický slovník online

Technický slovník obsahuje pojmy z oblasti informatiky, elektrotechniky, multimédií, telekomunikácií, počítačových sietí, informačných technológií a pod.

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

R&DResearch & Development Výskum a Vývoj
R/2Komplexný softwarový systém pre podnikateľské spoločnosti vyvinutý spoločnosťou SAP uvedený na trh v roku 1979. Neskôr v 90-tych rokov bol nahradený verziou R/3.
R/3Komplexný softwarový systém pre podnikateľské spoločnosti vyvinutý spoločnosťou SAP uvedený na trh v 90-tych rokoch. Je pokračovateľom verzie R/2 a pracuje na modeli klient/server. Integruje moduly ako napríklad financie, majetok, účtovníctvo, výroba, sklad, ľudské zdroje, CRM. Verzia s internetovým rozhraním nesie označenie mySAP.com.
RAz angl. Radio Astronomy - rádioastronómia
RackObalová aj nosná kovová krabica používaná k uloženiu počítaču a príslušenstva.
RADRapid Application Development Koncepcia vývoja softwarových aplikácií, ktorá vznikla v 80-tych rokoch za účelom rýchlejšieho vývoja softwaru. Príkladom praktickej implementácie je IDE - Integrované Vývojové Prostredie Delphi postavené ako nadstavba pre programovací jazyk Pascal firmou Borland.
radarový detektorzariadenie slúžiace k odhaleniu prítomnosti policajného radaru tak, aby vodiť stihol v dostatočnom časovom intervale prispôsobiť rýchlosť aktuánej povolenej rýchlosti. V SR je požívanie tohto zariadenia zakázané.
RadičRiadiaca jednotka, ktorá sprostredkováva prenos informácií z pevnej pamäte / napr. hardisk/ do operačnej pamäte.
Radio buttonOvládací prvok pre grafické rozohranie. Ak sa používa sa viacej týchto prvkom naraz môže byť zapnutý/zvolený len jeden.
RADIUSRemote Authentication Dial-In User Service Autentifikačný systém určený a využívaný predovšetkým poskytovateľmi ISP. Kľúčovou charakteristikou je centralizovaná ďialková autentifikácia užívateľov, ktorí sa prihlasujú do určitého systému/služby poskytovateľa ISP. Po zadaní ID a hesla užívateľom, ISP server pošle na overenie údaje do centrálneho RADIUS servera. Po overení údajov povolí prístup do služby ISP.
RAIDRedundant Array of Inexpensive Disks; systém správy pevných diskov, ktorý zabraňuje strate údajov pri havárii
RAM pamäť/Random Access Memory/ Pamäť s ľubovolným prístupom. Informácie s tejto pamäte možno čítať aj do nej informácie zapisovať. Uchováva informácie dočasne po vypnutí počítača sa stratia.
RAMBUSNový druh pamäte vyvinutý Kalifornskou spoločnosťou RAMBUS. Pamäť pracuje s prenosovou frekvenciou 800MHz a viac, napájanie napätie 1.8V.
RAMDACčip na grafickej karte, ktorý premieňa digitálny obraz na analógový
ramdriveprogram, ktorý simuluje disk (diskovú pamäť) v operačnej pamäti
randomnáhodný
Random access Priamy prístupSchopnosť počítača, alebo systému prejsť priamo na pamäťové miesto bez toho aby hľadal, alebo počítal od určitej pozície.
rangerozsah
RARPopulárny pakovač bezstratovej kompresie.
RASRemote Access Server; server, ktorý umožňuje prístup do lokálnej siete vzdialeným používateľom, napr. pracovníkom pobočky
raster graphicsrastrová grafika, obrázky vytvorené množstvom bodov, ich hustota určuje kvalitu obrázku

Ďalej >>


Hľadať výraz:

Ako hľadať?

Slovník cudzích slov momentálne obsahuje 72 031 pojmov a skratiek. Pre vyhľadávanie zadajte celé slovo alebo jeho časť. Malé a veľké písmená sa nerozpoznávajú. Slovník cudzích slov obsahuje pojmy z oblasti elektrotechniky, informatiky, telekomunikácií, ekonómie, obchodu, práva, potravinárstva, gastronómie, medicíny, farmácie ale aj slengové, nárečové slová a slová z bežného života.