Technický slovník online

Technický slovník obsahuje pojmy z oblasti informatiky, elektrotechniky, multimédií, telekomunikácií, počítačových sietí, informačných technológií a pod.

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

A/D convertoranalógovo-číslicový (analógovo-digitálny) prevodník
ABAPAdvanced Business Application Programming Programovací jazyk od spoločnosti SAP pre vývoj aplikacií pre podnikateľský softwarový systém SAP. Novšia verzia, ABAP Objects, je rozšírená o objektové programovanie.
abbreviated addressingskrátené adresovanie
ablemôcť, je dovolené
Abnormal terminationUkončenie chodu programu, vyvolané operačným systémom alebo jeho súčasťou jeho z dôvodu chyby. Operačný systém takto skončí prebiehajúcu operáciu, alebo operácie čoho následkom je strata všetkých neuložených dát.
abouto, o aplikácii
absence of feedbackabsencia spätnej väzby
ACAlternating Current; striedavý prúd
AcceleratorZariadenie slúžiace pre urýchľovanie špeciálnych procesov v počítači. Častým prípadom, je grafický akcelerátor , čo je špeciálna karta zasunutá v počítači, ktorá urýchľuje grafické operácie a zobrazenie grafiky.
acceptprijať, akceptovať
accessprístup, sprístupniť
access codeprístupový kód, heslo
Access controlSpôsoby a metódy, ktorými sú definované a prideľované prístupové práva na manipuláciu s prostriedkami, väčšinou dátami.
Access deniedHlásenie systému, aplikácie , že s požadovanými údajmi nieje možné pracovať. Dôvodom môže byť nedostatočné prístupové práva, alebo neuzatvorený súbor.
access listprístupový zoznam; zoznam tých, ktorí majú prístup povolený
access pathprístupová cesta
accessibleprístupný
AccessoriesPríslušenstvo.
accountúčet, konto; pre používateľa sú dostupné niektoré funkcie počítača alebo počítačovej siete až po prihlásení sa menom a heslom, je teda pre neho potrebné zriadiť konto s určitými oprávneniami
acknowledgmentpotvrdenie
ACPIAdvanced Configuration and Power Interface; funkcie pre riadenie spotreby energie pre zariadenia v počítači

Ďalej >>


Hľadať výraz:

Ako hľadať?

Slovník cudzích slov momentálne obsahuje 72 031 pojmov a skratiek. Pre vyhľadávanie zadajte celé slovo alebo jeho časť. Malé a veľké písmená sa nerozpoznávajú. Slovník cudzích slov obsahuje pojmy z oblasti elektrotechniky, informatiky, telekomunikácií, ekonómie, obchodu, práva, potravinárstva, gastronómie, medicíny, farmácie ale aj slengové, nárečové slová a slová z bežného života.