Technický slovník online

Technický slovník obsahuje pojmy z oblasti informatiky, elektrotechniky, multimédií, telekomunikácií, počítačových sietí, informačných technológií a pod.

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

OBz angl. Outside Broadcasting - externý rozhlas
OBz angl. Outside Broadcasting - externý rozhlas
objectobjekt, predmet
Object codeObjektový kód, ktorý vytvára kompilátor zo zdrojového kódu. Tento kód už obsahuje priamo inštrukcie procesoru.
ObjektObjektmi rozumieme všetky veličiny , ktoré sú pomenované identifikátorom, alebo sa môžu vyskytovať vo forme dát v programe.
oblongobdĺžnik
obsoletezastaralý
obtainobdržať, získať
OCROptical Character Recognition optické rozpoznávanie znakov.
ODBCOpen Database Conectivity; programové rozhranie pre prístup k údajom relačných databáz, umožňuje s jedným programovým kódom pristupovať k rôznym dátovým zdrojom
OddeľovačZnaky, ktoré sa v programe napísanom, v určitom programovacom jazyku nachádzajú pred a za identifikátormi a kľúčovými slovami.
ODISieťový štandard navrhnutý firmou Novell a prispôsobený jej typu sieti.
ODMOriginal Design Manufacturer Výrobca zariadení resp. produktov Spoločnosť, ktorá produkt nielen vyrába ale aj navrhuje. Produkty predáva spoločnostiam, ktoré ho distribuujú pod svojou vlastnou značkou.
OEMOriginal Equipment Manufacturer Pôvodný výrobca zariadení, výrobca zariadení resp. produktov Spoločnosť vyrábajúca produkty, ktoré iná spoločnosť používa pre výrobu svojich produktov. Napríklad výrobca počítačov nakupuje niektoré komponenty ( RAM pamäte, procesory a podobne) od iného výrobcu – OEM výrobcu. V tejto súvislosti je tiež dôležité spomenúť, že (ako príklad) uvedený výrobca počítačov predáva svoj produkt už pod svojou vlastnou značkou. Rozšírený je aj taký vzťah, keď spoločnosti nakupujú už hotové koncové produkty od OEM výrobcu, bez toho aby k nim pridávali ďaľšiu hodnotu, a predávajú ich pod svojou vlastnou značkou.
OEMOriginal Equipment Manufacturer (original - pôvodný, equipment - príslušenstvo, manufacturer - výrobca) - OEM výrobcovia sú spoločnosti, ktoré kupujú počítače/komponenty, upravujú ich pre konkrétne použitie a potom predávajú ďalej pod svojim menom.
OEM distribúcia programovpredaj predinštalovaných programov alebo dodávaných spolu s novými počítačmi, často za nižšie ceny
OFFVypnuté
offerponuka
OfflineV oblasti Internetu výraz, ktorý znamená odpojenie z Internetu
offsetodvodiť od niečoho; odsadenie
OLAPTyp výkonných databázových programov, ktoré umožňujú spracovávať a obsluhovať veľké množstva dát

Ďalej >>


Hľadať výraz:

Ako hľadať?

Slovník cudzích slov momentálne obsahuje 72 031 pojmov a skratiek. Pre vyhľadávanie zadajte celé slovo alebo jeho časť. Malé a veľké písmená sa nerozpoznávajú. Slovník cudzích slov obsahuje pojmy z oblasti elektrotechniky, informatiky, telekomunikácií, ekonómie, obchodu, práva, potravinárstva, gastronómie, medicíny, farmácie ale aj slengové, nárečové slová a slová z bežného života.